Соматизация и соматоформни разстройства
Соматоформните разстройства са тежка форма на соматизация, където физическите физическите симптоми могат да причинят голям дисстрес, която често протича дълго във времето. Обаче, хората със соматоформни разстройства са често убедени, че техните симптоми са физически причинени.
Какво е соматизация?
Соматизация – от гр. Soma=тяло.
Когато физически симптоми са причинени от ментални /психологически/ или емоционални фактори, състоянието се нарича соматизация. Например много хора имат главоболие от стрес, но стресът и други психичноздравно проблеми могат да причинят много други физически симптоми като:
- Болки в гърдите;
- Умора;
- Виене на свят, замайване;
- Болка в гърба;
- Усещане за гадене, повръщане.
Как може нашият ум да причини физически симптоми?
Когато соматизираме, психическият или емоционалният проблем се изразяват частично или основно като един или повече физически симптоми. Тези симптоми са реални, а не въображаеми /наистина ви боли кракът, гърба, имате схващания, частични парези и прочие, но причината за тях е психична, а не телесна, защото медицинските изследвания показват, че тези органи не са физически болни!/.
Соматизацията може да възникне и при доказана телесна болест.
Какво представляват соматоформните разстройства?
*Соматоформни разстройства – Основната характеристика са упорити оплаквания от телесни разстройства, придружени от непрестанно настояване за медицински изследвания, въпреки повтарящите се негативни резултати и уверения от страна на лекарите, че симптомите не са телесно обусловени. Ако съществуват някакви телесни разстройства, те не обясняват същността и размера на симптомите или дисстреса и свръхангажираността с тях от страна на пациента.
Соматоформните разстройства са крайната степен на скалата на соматизацията. Така че физическите симптоми продължават да съществуват в дългосрочен план и/или са тежки, но не и причинени от физическо заболяване, което да обяснява симптомите. Тук се включват: психогенно главоболие, психогенни болки в гърба, соматоформно болково разстройство, психогенна екзема и уртикария, скърцане със зъби, спиране на месечния цикъл, сексуални проблеми и други.
Основните симптоми могат да варират в различни моменти. Засегнатите хора са склонни да реагират емоционално на техните симптоми. Така че те могат да опишат техните симптоми като „ужасни“, „непоносими“ и т.н. и така да се засегне ежедневното им функциониране.
Най-често разстройството се развива на възраст между 18 и 30 г. и по-често засяга жени.
Хипохондрия
При това разстройство пациентите вярват, че страдат от някаква сериозна болест. Например, че главоболието им е причинено от тумор в мозъка или че лек обрив е признак на рак на кожата. Дори леки болки и нормални усещания могат да се възприемат като предупреждение за възникване на сериозна болест. Хората с това разстройство имат много страхове и отделят много време в мислене за своите симптоми. Много често посещават лекари с различни специалности, за да се уверят, че не са болни. Отиват при един лекар, който им показва изследвания и им обяснява, че не са болни, но в този момент те си мислят, че лекарят не е „видял“, „допуснал е грешка“ и това ги кара да посетят следващия специалист. Всичко това е съпроводено със силна тревожност и страхове.
Телесно дисморфно разстройство
Това е състояние, при което човек прекарва много време в притеснение и загриженост за външния си вид. Човек с такова разстройство може да се фокусира върху физически дефект, който другите хора не могат да видят. Или че има лек физически дефект, но опасенията за него са твърди силни. Например човек може да си мисли, че има странен нос или кожен дефект и въпреки това никой друг да не го вижда или ако го види да го счита за съвсем обикновен и незначителен. Обикновено такъв човек прекарва много време пред огледалото, опитва се да скрие дефекта и т.н.
Конверзионно разстройство
Конверзионното разстройство е състояние, при което човек има симптоми, които предполагат сериозно заболяване на мозъка или нервите, например:
- Пълна загуба на зрение /тежко увреждане на зрението/;
- Глухота;
- Слабост, парализа или зитръпване на ръцете и краката.
Симптомите обикновено се развиват бързо в отговор на стресова ситуация. Стресът се преобразува във физически симптом.
Конверзионното разстройство обикновено възниква между 18 и 30 г. и по-често се наблюдава при жени. Продължителността му е различна.
Персистиращо соматоформно разстройство
Това е състояние, при което пациентът има постоянна болка, която не може да бъде приписана на телесно разстройство.
Как се лекуват соматоформните разстройства?
Главното лечение е психотерапия. Големи подобрения се постигат чрез аналитична /юнгианска/ терапия, която води до намаляване и отшумяване на болките.
Приемът на лекарства често не намалява страданията на пациентите, но това зависи от тежестта и продължителността на състоянието им.
*Психиатричен енциклопедичен справочник
Радослав Иванов
/юнгиански психотерапевт под супервизия и клиничен психолог/
0878 66 15 36
Здравец и синчец
Те се носеха върху килима от изсъхнали листа и гледаха жадно в земята, …
1 Comment
Здравейте,
заинтригуваме проблемът за соматизация. Тъй като не съм специалист в тази сфера ще си позволя само да напиша изводи и препоръки за соматизация без да претендирам за компетентност по въпроса за соматизация. Това е моят начин да изразя отношението си по проблема в по- горната статия.
Изводи:
1) Физическите симптоми водят до дистрес.
2) Причина за соматизация са самовнушения на ментално ниво и негативни чувства на емоционално ниво.
3) Нездравословни условия на живеене и общуване с негативни хора би причинило физически симптоми на соматизация: чувство на отпадналост, виене на свят, изпитване на страх, треперене.
Препоръки:
1) Подобряване на заобикалящата среда и атмосфера;
2)Промяна на убежденията, начина на мислене в положителна насока;
3) Примяна на начина на живот: спортуване, здравословна храна, общуване с подкрепяща среда.
05.10.2018
Напишете коментар