Карл Густав Юнг за сънищата
„Сънищата са безпристрастни, спонтанни продукти на несъзнаваната психика, извън контрола на волята. Те са чиста природа; те ни показват неподправената, естествена истина и затова са пригодени, както нищо друго, да ни върнат отношение, което е в съответствие с основната ни човешка природа, когато нашето съзнание се е отклонило твърде далеч от своите основи и изпада в безизходица.“
Collected Works of C.G. Jung, Volume 10: Civilization in Transition
Юнг счита, че умът, тялото и чувствата работят заедно. Дори отрицателните симптоми могат да бъдат потенциално полезни, защото насочва вниманието на човека към дисбаланс, например, депресията може да бъде резултат от това, че човек потиска собствените чувства и не следва своя път, който е естествен и верен спрямо неговата конкретна личност. Така Юнг вижда психиката като саморегулираща се система с всички психични съдържания – мисли, чувства, сънища, интуиция и т.н., имащи цел, и затова смята, че психиката е целенасочена.
Основната идея на Юнг за сънищата е, че те повече разкриват, отколкото скриват! За разлика от Фройд, който смята, че сънищата са продукт на нашите изтласкани сексуални табута, желания, Юнг вижда в тях много повече – сънищата са митологични разкази и чрез интерпретацията им могат да послужат за интегриране на несъзнавани съдържания в съзнанието, което по този начин ще се обогати и развие по правилен за нас начин и започне да излиза от дисбаланса.
Сънищата са важна част от развитието на личността, процес, който Юнг нарича индивидуация, т.е. да станеш себе си!
„Сънищата не заблуждават, не лъжат, не изкривяват или маскират … Те неизменно се стремят да изразят нещо, което егото не знае и не разбира.“
[CW 17, para. 189]
Често сънищата са трудни за разбиране и това е така, защото те се изразяват, използвайки символен език.
Юнг също така пише, че сънят е:
„спонтанен автопортрет в символна форма на действителната ситуация в несъзнаваното“
[CW 8, ал. 505]
Сънувайте и осъзнавайте!
Радослав Иванов
Картината е на Линда Манстрангело
Здравец и синчец
Те се носеха върху килима от изсъхнали листа и гледаха жадно в земята, …
1 Comment
Точно така е ! Аз от години не бях сънувала един сън , а скоро ето пак , само, че не чувствах на сън страх и ужас като преди, защото бях сигурна какво да дочакам и какво ще стане, но пък се събудих преди разрешаването… това е от безизходица и нерешителност и от страх и от тъга и от разбиране все пак на нещата ама какво да се направи е то е ясно какво ама на човек стиска ли му а? ах слабост такава , нерешителност, страх от реакцията отсреща, хайде ще се стисна, ще почакам пак, да видим може пък нещата да не са както аз ги виждам …….Измъчващо е да проявиш разбиране към ситуацията, но тя да те засяга пряко / или пък не?/…Нерешителност, лутане, лутане, като една мислобъркачка на ток , а ако пък просто тя не е в “ ефир“ то е измореност, дългочасово стоене в една поза, схващане на цялото тяло, времето минава, а ежедневието си иска своето и хайде всичко вече е дразнещо / в последния момент така става / , припряно, а пък всичко те боли и следват самообвинения, не може времето да се върне назад / е не че е кой знае коклко жизненоважна ситуацията , ама все пак / , бързане, чувство за несправяне малко…Оф, приключвам, че то има толкова много да се казва…Та така относно сънищата …
Напишете коментар