Полезно

Намерете полезна информация за вашето психично здраве.

Цикъл от статии за съня. НАКРАТКО, НО ВАЖНО ЗА СЪНЯ!

Здравейте, интересуващи се от психичното здраве!

В цикъл от статии ще се опитам сбито да ви запозная с особеностите, характеристиките, закономерностите … на един много важен феномен в човешкия живот – съня. Ще го разгледам от различни ъгли, за да може всеки един от вас да се запознае с него по-отблизо и му отдаде необходимата чест и заслужено внимание, защото по-голямата част от нашия живот преминава в сън.

Приятно четене.

ПЪРВА СТАТИЯ

Накратко, но важно за съня!

За пръв път Гален /129 – 199 г. сл. Хр./ обяснява съня като процес управляван от човешкия мозък.

Днес науката казва, че сънят представлява физиологичното състояние на относителен покой на организма, периодично сменящо се от бодърстване и характеризиращо се при човека с отсъствие на съзнателна психична дейност, понижаване на различните физиологични функции на организма и значително намаляване на реакциите на външните дразнения.

Сънят е жизнено необходим и предпазва организма и особено нервната система от изтощение, прекомерно напрежение и разрушение и спомага за възстановяване на изразходваните по време на будността енергетични вещества на клетките на организма и главно на клетките на мозъка.
Сънят и сънуването произтичат от мозъка. Познавателната дейност на човек намалява, когато не спим достатъчно.

Стадиите на съня са пет. Първите четири са NREM (non-rapid eye movements), а последният REM (rapid eye movements) стадий.

– Първи стадий: това е началото на съня, създаването на преход от бодърстване към сън. По време на този стадий човек е леко заспал и се наблюдава леко спадане на мускулния тонус. Времетраенето му е около 5-10 минути. Събуждайки се, в този отрязък от време, човек има чувството, че не е спал.
– Втори стадий: Това е началото на същинския сън. Телесната температура започва да спада и сърдечната честота да се забавя.
– Трети стадий: това е началото на дълбокия сън – прехода между лек и дълбок сън.
– Четвърти стадий: Ако човек е събуден по време на този стадий той често е дезориентиран и може да не си спомня събития, които са настъпили непосредствено след събуждането.
– Пети стадий: това е стадия на бързи очни движения /REM/. Повечето сънища настъпват по това време. Когато човек се събуди по това време си спомня сънищата и е ориентиран.

REM стадий продължава около 20-25 % от цялото времетраене на съня, а NREM – около 75-80 %. Стадиите се повтарят циклично на всеки около 90 минути, като всеки следващ цикъл има по дълъг REM /след стадий 1 бързо настъпва стадий 2, след което 3 и 4. Впоследствие, след повторна поява на стадий 2, настъпва за първи път стадий 5/.

Следва ВТОРА СТАТИЯ!

Радослав Иванов
/АНАЛИТИЧЕН ПСИХОТЕРАПЕВТ под супервизия,
КЛИНИЧЕН ПСИХОЛОГ/

https://www.facebook.com/psihoterapia.plovdiv/

https://www.facebook.com/psihoterapevt.plovdiv/

Напишете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Смачканият лист

Навън времето беше дружелюбно …

Здравец и синчец

Те се носеха върху килима …